Międzygatunkowe przyjaźnie (i konflikty)

Świat zwierząt gospodarskich potrafi być zaskakujący. Obserwuje jak zwierzaki z jednego gatunku potrafią się nie lubić. Za to zupełnie inne gatunkowo zawierają przyjaźń na całe życie. Nikogo nie dziwi rywalizacja pomiędzy samcami. Za to wzajemna niechęć samic z tego samego stadka zadziwia. Czyżby były zazdrosne jak to my kobiety?


Królik i koza mogą być dobrymi przyjaciółmiTa samiczka woli towarzystwo kozy niż przebywanie z innymi królami. Kiedy przebywała w tamtym stadzie nieustannie z niego uciekała. Mieszkając z kozą zgodnie dzielą się pokarmem. Ich jadłospis jest prawie identyczny. Lubią siano, buraki, marchew i jabłka. Latem świeżą trawę. 


Koza i królik lubią się nawzajem ogrzewać w chłodniejsze noce. 
W stadzie indyków przywódca jest tylko jedenIndycze stadko zazwyczaj trzyma się razem. Samice nie oddalają się zbyt daleko same. Charakterystyczne gulgotanie to ich sposób na rozmowę. Nawet człowiek może sobie z nimi w ten sposób porozmawiać. Reagują na każde słowo swoim GUL-GUL-GUL. Wygląda to tak, jakby rozumiały co się do nich mówi. Kiedy mówię, aby zapozowały ustawiają się w taki oto sposób. Samiec indor dumnie prezentuje swoje piękne upierzenie.
 Za indorem chodzą samice, on jest przewodnikiem stada. Drugi Indor musi się trzymać z daleka, inaczej czeka go walka. Przyjaźń między dwoma samcami na jednym podwórku prawie nigdy nie jest możliwa. Co najwyżej pobłażliwość ze szczyptą tolerancji. 


Kury przyjaciółki na całe życie
Kury żyjące w jednym stadzie rozpoznają się nawzajem. Prowadzą rozmowy, potrafią wyrażać "uczucia". Informują się wzajemnie o zagrożeniu. Jeśli mają w stadzie koguta on jest ich przewodnikiem. Znajduje dla nich smakołyki i prowadzi całe stadko na spacery. Na grzędzie każda kura ma swoje miejsce. 

Potyczki między kogutami to częsty widok. Walczą o przywództwo, o sympatię kur, o teren. Pokonany zwykle ustępuje miejsca, ale zawłaszcza sobie niektóre samice. Nasze czarne stadko chodzi sobie bez koguta, ale zawsze trzymają się razem lub chodzą dwójkami. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuje za komentarze związane z artykułem. Zazwyczaj odwiedzam komentujących na ich stronach i blogach. Nie zamieszczaj spamu - nie opublikuję go!