Dzień Ziemi

 

Wczoraj mieliśmy Dzień Ziemi. 

Internety obiegły zdjęcia maluchów zbierających butelki i puszki po alkoholu. Zainteresowanie tym dniem było tym większe, że można było się pokazać od ekologicznej strony. To naprawdę teraz jest na topie, być EKO. 


Młode pokolenie nie pamięta czasów ZERO WASTE

Ja z racji urodzenia się w latach 80-tych jeszcze kojarzę stanie w kolejce po cukier i słodycze tylko od święta. Dostawało się paczkę tylko na Boże Narodzenie, a na Wielkanoc baranka z cukru. 

Malutko przedmiotów było jeszcze w plastiku. Nie wiele w ogóle było do kupienia w sklepie. Jedne buty na cały sezon i żadnego szpanowania w szkole. Fartuszek nylonowy i tenisówki na gumowej podeszwie.  Mnóstwo wolnego czasu po szkole. Beztroskie dni na łonie natury. 

Butelki i słoiki ze szkła. Pierwszy Jogurt z plastiku zjadłam w latach 90-tych. Później zaczęło się Mleko w woreczku, bo szklane opakowanie było nie wygodne. Następnie cały ten postęp i rozwój, który trwa w szalonych tempie do dziś. 


Dzieci wychowuje się z technologią

To ma być świadectwem naszej nowoczesności: wracają ze szkoły, nie rzadko przywożone, nie chodzą na piechotę bo to niebezpieczne. 

Po przyjściu do domu od razu zasiadają przed ekranami: Telewizji, komputera, tabletu, smartfona...

Matki nie mają czasu, pomimo tego że większość prac domowych jest już zmechanizowana. Odkurzacz sam sprząta, pralka pierze, zmywarka zmywa. A kobieta nadal nie ma czasu, gdzie on się podział? Czy nie zabrał go postęp technologiczny? 

Płacimy dużą cenę za rozwój, ale jeszcze większą płaci nasza Planeta Ziemia.


Komentarze

 1. No niestety, technika idzie do przodu a nam co nieco będzie zanikać. Jestem za techniką, bardziej surową karalnością, więcej czasu też by się przydało, także dzieciom. Pamiętam czasy, kiedy po mleko szło się z metalową kanką, albo butelką na wymianę. Zakupy były pakowane do siatki lub papierowej torebki, mięso też w papier :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chciałabym zauważyć, że w rodzinie też są mężczyźni i jeśli ona nie ma czasu, bo np. dużo pracuje to co on rączek nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety facet pracuje jeszcze więcej. Znam historię że pracują 24/7 po 12-14 godz. W latach 90-tych jeszcze moja mama pracowała 5 - 8 rano na pół etatu i nie brakowało na chleb. Teraz ludzie chcą więcej i więcej. Zdobywanie dóbr materialnych nie ma końca.

   Usuń
 3. Cywilizacja, postęp, tak dużo nam daje, ale tak naprawdę jeszcze więcej zabiera...

  OdpowiedzUsuń
 4. najgorsza ta spychologia, a wepchnie ktos farbe do zmieszanych i nara..

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, też pamiętam te czasy (rocznik 82)... Wtedy czasu było więcej na wszystko - mimo wszystko i to nie tylko dlatego, że większość rodziców pracowała od 7. do 15. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety postęp technologiczny ma swoje dobre i złe strony...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko ma postęp techniczny również i wieś.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuje za komentarze związane z artykułem. Zazwyczaj odwiedzam komentujących na ich stronach i blogach. Nie zamieszczaj spamu - nie opublikuję go!